Zalety blatów z kamienia i ich zastosowanie?
Blaty z jednej strony stwarzają przestrzeń typowo użytkową, a z drugiej mają duży wpływ na aranżację kuchni i łazienki. Wykonuje się je z różnych materiałów – drewna litego lub klejonego, szkła, metalu, kompozytu lub kamienia naturalnego. Do ostatniego rodzaju zalicza się przede wszystkim granit, marmur i trawertyn. Kamień jest cięższy niż inne materiały i wymaga fachowego montażu. Jednak raz poprawnie założony może służyć przez wiele lat. Zastanawiasz się, czy blat kamienny spełni twoje wymagania? Przeczytaj, jakie ma zalety.
Elegancki i bardzo odporny blat
Choć blaty z materiałów naturalnych są nieco droższe niż ich odpowiedniki w postaci sztucznie uzyskiwanych materiałów, to jednak możesz mieć pewność, że ich wygląd będzie niepowtarzalny. Nie ma na świecie dwóch takich samych kamieni. Wybierz najciekawszy wzór spośród wielu rodzajów granitów, marmurów i trawertynów. Naturalny kamień może być polerowany lub szczotkowany, co jeszcze bardziej wprowadza różnorodność. Taki materiał będzie twardy i przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwa kilkadziesiąt lat. Na blaty kuchenne z kamienia można stawiać gorące powierzchnie i nie uszkodzą się jak w przypadku laminatu. Do tego są one odporne na zarysowania, więc na niektórych z nich możesz nawet kroić. W porównaniu do drewna nie niszczą się pod wpływem wilgoci. Łatwo je także utrzymać w czystości.
Z jakich kamieni wykonuje się kuchenne blaty?
Na poszczególne właściwości wybranego blatu wpływa rodzaj kamienia. Największą popularnością cieszy się granit. Występuje on w niemal 200 odmianach kolorystycznych, które pochodzą z różnych części świata. Można go wpasować zarówno w kuchnie nowoczesne, jak i klasyczne. Jest to kamień bardzo odporny na obrażenia mechaniczne i plamy, a do tego nie wymaga impregnacji. Nie trudno go utrzymać w czystości. Poza tym nie wymaga dodatkowej impregnacji.
Marmur kojarzony jest z niezwykłą elegancją, którą ukazuje w wielu wersjach kolorystycznych. Jest on jednak bardziej nasiąkliwy od granitu i do tego może podlegać zabarwieniom, dlatego blat poddaje się specjalnej impregnacji co kilka lat.
Podobnie jest z trawertynem. Kamień ten stał się popularny dzięki trójwymiarowej powierzchni pełnej naturalnych bruzd, dziurek i porów, które powstały przez bąbelki powietrza uwięzione podczas formowania się skały. Ta estetyczna wartość wpływa jednak na nasiąkliwość materiału. Marmur i trawertyn sprawdzają się przede wszystkim w klasycznych aranżacjach. Wiele osób się na nie decyduje pomimo tego, że nie są tak trwałe, jak granit.