Czy posadzkę z kamienia naturalnego można poddać renowacji?
Posadzki to jedne z najintensywniej eksploatowanych elementów wyposażenia wnętrz. Nic dziwnego, że wraz z upływem czasu niekiedy tracą blask, a widoczne zniszczenia odbierają estetykę nie tylko im, ale i całej aranżacji pomieszczenia. Aby jak najdłużej cieszyć się ich nienagannym wyglądem, najlepiej wybierać trwałe i odporne na zniszczenia materiały, takie jak np. kamień naturalny. Co ciekawe, wytrzymałość to nie jedyna cecha posadzek z kamienia naturalnego. Ich dużym atutem jest też możliwość renowacji. Zniszczonej, kamiennej podłogi nie trzeba wymieniać na nową, gdyż można ją odnowić, przywracając jej pierwotny blask.
Jak wygląda renowacja kamienia naturalnego?
Renowacja posadzki z kamienia naturalnego to dobry sposób, by odświeżyć wygląd kamienia, a także go odpowiednio zabezpieczyć przed zniszczeniami na kolejne lata użytkowania. Taki proces jest jednak dość skomplikowany, dlatego należy powierzać go specjalistom. Renowacja posadzek kamiennych składa się z kilku etapów. W pierwszym z nich fachowcy dokonują oceny zniszczeń i decydują o wyborze odpowiedniej metody renowacji. Następnie zabezpieczają ściany, meble, drzwi i inne elementy wyposażenia, które mogłyby ulec uszkodzeniu w trakcie prowadzonych prac.
Kolejnym etapem renowacji jest przygotowanie podłoża pod szlifowanie. W tym miejscu fachowcy wyrównują nierówności i usuwają rysy przy użyciu akcesoriów szlifierskich. Wykorzystują przy tym coraz wyższe stopnie gradacji. Po szlifowaniu przychodzi czas na polerowanie, które pozwala uzyskać efekt „lustrzanego odbicia” na podłodze. Wypolerowane posadzki kamienne dodatkowo się jeszcze impregnuje. Impregnacja polega na aplikacji warstwy ochronnej, która zabezpiecza kamień przed zarysowaniami oraz wchłanianiem wilgoci i zanieczyszczeń w przyszłości.